close

דירה נגישה, שירותים נגישים

מוצרי נגישות מתאימים ליצירת שירותים נגישים ודירה נגישה.

יישום בפועל של חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות על ידי התקנת דירה נגישה ושירותים נגישים

דירה נגישה, ושירותים נגישים הם דוגמאות מצויינות למצב בו יש צורך להשתמש במוצרי נגישות על מנת לעמוד בחובת ההנגשה. במרחב הפרטי והציבורי כאחד. דירה נגישה – דרכי גישה לדירה ובתוכה יכולות להתייחס לדירה פרטית אך גם לדירה במלון או צימר. שירותים נגישים דומים במרחב הפרטי והציבורי. בשניהם נעשה שימוש במוצרי נגישות מתאימים ליצירת מרחב נגיש בהתאם לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

סופר נגיש – מכירת מוצרי הנגשה לפרטיים וארגונים, ליצירת סביבה נגישה, דירה נגישה, שירותים נגישים במרחב הציבורי והפרטי. בהתאם לחובת הנגשה לנכים. מכירה ישירה – רכישת המוצרים בלבד או קבלת ייעוץ ממורשה נגישות, והזמנת מוצרי נגישות כולל התקנה באתר הלקוח. לבירורים והצעות מחיר התקשרו לטלפון – 077-997-1552 או השאירו פרטים בטופס צור קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

.

דירה נגישה

דירה נגישה

דירה נגישה היא דירה אשר הותאמה לצרכים ייחודיים של דייר נכה. במקרה שמדובר על דירה פרטית. תקני בנייה מחייבים התייחסות הן לתכנון דרכי גישה אל הדירה (מדרכות משופעות, מעלית רוחב דלת כניסה וכו’), וכן מעברים (פרוזדורים ופתחי דלתות פנימיים וכו’). גודל חללי הבית השונים. חדר שינה, מטבח, סלון וכמובן שירותים נגישים. אשר מאפשר לדייר מוגבל בתנועתו ניידות חופשית ועצמאית ככל האפשר.

חשוב לציין כי כיום כל נותן שירותי אכסון (מלון, אכסניה, צימר וכו’) מחויב להחזיק דירות נגישות. התקנות מחייבות הצעת דירה נגישה בכל מקום שבו מעל 7 יחידות דיור (חדרים או דירות) ללינה. העיקרון הוא שעל כל 75 יחידות רגילות יש להציע יחידה או דירה נגישה. במלון שבו עד 225 חדרים יוצאו לקהל 3 יחידות נגישות. על 300 יוצעו 4 יחידות. מעל ל- 300 יחידה נוספת על כל 75 יחידות. ביחידות אלה ההתאמות הן בדרך כלל גודל הפתחים וקיומם של שירותים וחדרי אמבטיה נגישים.

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מחייב יצירת סביבה שתאפשר לבעל המוגבלות התנהלות עצמאית גם ברשות הרבים ולא רק בביתו, בדירה נגישה שהותאמה בדיוק לצרכיו האישיים.

דירה נגישה בבית מלון או צימר דומה לדירה פרטית נגישת בקהילה. בשני המקרים מחייבת דרכי גישה, דלתות ומעברים המאפשרים תנועה ומעבר חופשי לבעלי מוגבלות תנועה בעיקר. כמו כן חייבים להיות בדירה שירותים נגישים וחדר אמבטיה נגיש המותאמים גם לשימושם של נכים המתניידים בכיסא גלגלים ועליהם להיות מאובזרים בהתאם (מאחזי יד לנכים וכו’).

בדירה פרטית נגישה יבוצעו התאמות ספציפיות לפי מאפייני מוגבלותו של הדייר אולם בשני המקרים על מנת ליצור סביבה נגישה יותקנו אביזרי נגישות בשירותים ובחדר אמבטיה. סביר להניח כי בדירה פרטית נגישה שבה מתגורר מי שמתנייד בכיסא גלגלים, גם המטבח יותאם בגובהו, כולו או רק חלקו, לצרכיו של הנכה כך שתהייה לו גישה לכיור וכו’.

שירותים נגישים

שירותים נגישים

בכל מקום במרחב הציבורי בו קיימים שירותים ציבוריים יש להתקין תאי שירותים נגישים לפי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. חובת הנגשה ועמידה בתנאי הנגישות הנדרשים על פי התקנות, מהוות כיום תנאי סף לקבלת רישיון אכלוס, רישיון עסק לכל מבנה ציבור ונותן שירות המבקש לשרת את הציבור הרחב בכל תחומי החיים. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות אשר מתפקידה לפעול ליישום החוק (גם במרחבים ומבנים שהיו קיימים טרם התקבל החוק) נמצאת במאבק תמידי מול גורמים שיישום החוק הוא להם לנטל (כלכלי בדרך כלל).

כיום קיימים מנגנונים המבטיחים כי לא ניתן לפתוח מקום כלשהו המספק שירות לציבור מבלי שעמד בדרישות העדכניות ביותר של תקנות נגישות.

תקנות הנגישות מצביעה על המחויבות בקיומם של שירותים נגישים בכל מקום בו ציבורי שמספק שירותים לקהל הרחב. קיימות תקנות מפורטות על גודל הפתח, שטח רצפת שירותים מינימלי. במידה ומדובר גם במקלחת או אמבטיה או מיטת טיפולים, ישנה התייחסות גם למידות של אלה. בנוסף כמובן גובהו של הכיור, המראה וכו’ זוכים למידות סטנדרטיות במרחב הציבורי אך בשירותים פרטיים מונגשים תתבצע התאמה לנכה עצמו, כאמור.

שימוש במוצרי נגישות

בכל מקרה לצורך הנגשת שירותים נעשה שימוש באמצעים ומוצרי נגישות מותאמים ליישום תקנות הנגישות. על מנת להנגיש את השירותים יותקנו מאחזי יד לנכים בשני צידי האסלה. ובמקלחת או מקום הרחצה יותקנו מאחזי יד L או מאחז יד ישר באורך מתאים.

בשירותים ציבוריים (תחנות דלק, מסעדות, בתי מלון וכו’) המידות, המיקומים המדויקים, קבועים בתקינה.

אך חשוב לזכור כי בבית פרטי את מיקומם המדויק של מוצרי נגישות, מתכנן יועץ נגישות. הוא אשר מתכנן את כל תהליך ההתאמה של המרחב הקיים לשימושו של מוגבל תנועה. כאשר מדובר במבנה חדש יועץ נגישות מת”ס בעל הסמכה. הוא אשר מאשר תכניות בנושא הנגישות.

קיומם של שירותים נגישים במרחב הציבורי מחייב גם הצבה של שילוט רלוונטי. שלטי נגישות המצביעים על מיקומו של תא שירותים נגיש ולעיתים אף שלטי נגישות להכוונת הדרך הנוחה ביותר אל התא הנגיש.

דירה נגישה

חובת הנגשה

חובת הנגשה, מוגדרת באופן הברור ביותר, ומפורט בחוק ובתקנות נגישות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. התקנות מפרטות את אשר יש לבצע הן ברשות הרבים והן ברשות היחיד. כך שחובת הנגשה לנכים תיושם במלואה. תקנות נגישות השירות מגדירות הן את האמצעים והן את דרכי הפיקוח על כך, כי ננקטים הצעדים הדרושים. על ידי מי שהוסמך (יועץ נגישות השירות) ליצירת סביבה נגישה המאפשרת גם לנכים, המוגבלים בכל צורה שהיא, ליהנות מסוגי השירותים השונים הניתנים במקום, לקהל שאינו מוגבל.

חובת הנגשה מטרתה ליצור סביבה שתאפשר לבעל המוגבלות התנהלות עצמאית גם ברשות הרבים ולא רק בביתו, בדירה נגישה שהותאמה בדיוק לצרכיו האישיים.
במרחב הציבורי, בין אם מדובר ביצירת דלפקים מותאמים לשירות עם כיסא גלגלים, או דלפקי שירות לכבדי שמיעה או ראייה. ובין אם מדובר בשימוש במשטחי אזהרה או שלטי נגישות אשר מאפשרים גם לבעלי מוגבלות ראייה התניידות מיטבית במרחב.

סופר נגיש – מכירת מוצרי הנגשה לפרטיים וארגונים, ליצירת סביבה נגישה, דירה נגישה, שירותים נגישים במרחב הציבורי והפרטי. בהתאם לחובת ההנגשה לנכים.

מכירה ישירה – רכישת המוצרים בלבד או קבלת ייעוץ ממורשה נגישות, והזמנת מוצרי נגישות כולל התקנה באתר הלקוח. לבירורים והצעות מחיר התקשרו לטלפון – 077-997-1552 או השאירו פרטים בטופס צור קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

סמלי נגישות לפי ת”י 1918 חלק 4

משטחי התראה

נגישות לנכים במקומות ציבוריים

תקנות הנגישות ואביזרי נגישות לנכים

לעזרה ושירות

זקוקים לעזרה ברכישה, יש לכם שאלות? אנחנו כאן בשבילכם, לכל שאלה התקשרו אלינו לטלפון 077-9971552 ונציגנו ישמחו לעזור.

שירותים נוספים

ניתן לפנות אלינו גם לקבלת שירותים נוספים בתחום הנגישות, יועץ נגישות ועוד.

בנייה וקידום - TIRAN